Koç Üniversitesi

Koç ÜniversitesiKoç Üniversitesi, kâr amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur. 4 Ekim 1993 yılında İstinye’de bulunan geçici kampüsünde eğitime başlayan Koç Üniversitesi, 2000 yılında Rumelifeneri’ndeki yeni ve daimi kampüsüne taşınmıştır.Vehbi Koç’un Koç Üniversitesi’nin 4 Ekim 1993 tarihindeki ilk dersinde dile getirdiği gibi “Koç Üniversitesi’nin amacı, sıradan olmayan gençlerin iyi yetiştirilmelerini sağlamaktır. Onların yeterli sayıda olmaları ve hak ettikleri liderlik noktalarına gelmeleri sonucu, ülkemizin geleceği güvence altına alınmış olacaktır… Ne kadar çok kaliteli insan yetiştirebilirsek, memlekete o nispette hizmet etmiş olacağız…”

Koç Üniversitesi olarak amacımız, evrensel bilim literatürüne sürekli ve katma değer yaratan katkılar yapmak; öğrenci odaklı bir eğitim anlayışı ile dünyanın ve Türkiye’nin toplumsal gelişimi yönünde değer yaratmaktır. Bu hedef, bizleri hep daha iyisi için çalışma yönünde cesaretlendirmektedir. Bu anlayışla yaptığımız çalışmalar, sıklıkla ödüllerle taçlandırılmaktadır.

Koç Üniversitesi, açılışından bu yana geçen yirmi yıl içerisinde Türkiye’nin en gözde üniversitelerinden biri konumuna gelmiştir. Bugün İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen, Mühendislik, Hukuk ve Tıp Fakülteleri ve Hemşirelik Yüksek Okulu ile eğitime hizmet etmekte olan Koç Üniversitesi, 22 lisans, 31 lisansüstü ve 16 doktora programı ile Türkiye’de ve dünyada bilimin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.